Fundacja Domu Literatury i Domów Pracy Twórczej istnieje od 1990 roku. Jej fundatorami są: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich (SPP), Związek Literatów Polskich (ZLP) i Polski PEN Club. Fundacja administruje dwoma obiektami: Domem Literatury w Warszawie i Domem Pracy Twórczej im. Stefana Żeromskiego „Astoria” w Zakopanem.

Dom Literatury w Warszawie mieści się w zabytkowych kamienicach przy ulicy Krakowskie Przedmieście 87/89, tuż przy Placu Zamkowym i Zamku Królewskim. Swoją siedzibę mają tu organizacje i instytucje literackie, a także Biblioteka Donacji Pisarzy Polskich, posiadająca około 70 000 woluminów. Od blisko 70 lat Dom Literatury jest ważnym miejscem na kulturalnej mapie stolicy: to tu odbywają spotkania z najwybitniejszymi polskimi pisarzami, osobistościami świata nauki i kultury, a także czołowymi artystami scen warszawskich, recytującymi i czytającymi utwory na spotkaniach autorskich. Dom Literatury dysponuje trzynastoma przestronnymi i gustownie urządzonymi pokojami gościnnymi, których największą atrakcją jest lokalizacja w samym sercu starej Warszawy i wspaniały widok z okien na Stare Miasto, Mariensztat, Trasę W-Z i Wisłę oraz starą Pragę i Stadion Narodowy. Nie ma drugiego takiego miejsca w stolicy, gdzie Kolumna Zygmunta zagląda wprost do okien.

Mieszcząca się na pierwszym piętrze Domu Literatury Sala Konferencyjna – jedyna w Warszawie w stylu art deco – była i jest miejscem wielu ważnych wydarzeń polskiego powojennego życia literackiego. W wyposażonej w sprzęt audiowizualny sali można także, organizować konferencje, szkolenia oraz rozmaite spotkania i uroczystości. Na parterze i w piwnicach Domu Literatury mieści się kawiarnia i restauracja „Literatka”.

Willa „Astoria” położona jest w cichej okolicy Zakopanego, przy ul. Droga do Białego 12, zaledwie 15 minut spacerem od centrum uzdrowiska, popularnych Krupówek i skoczni Wielka Krokiew. Mieści się w niej Dom Pracy Twórczej im. Stefana Żeromskiego, ale pokoje dostępne są przez cały rok także dla osób nie związanych ze środowiskiem literackim. Bywają tu najwybitniejsi twórcy polskiej literatury. Właśnie podczas pobytu w „Astorii” w 1996 roku Wisława Szymborska otrzymała wiadomość o przyznaniu jej Nagrody Nobla. Wielu gości podkreśla rodzinną, domową atmosferę, panującą w „Astorii” oraz świetną kuchnię, znaną ze znakomitych potraw i domowych wypieków.

AKTUALNOŚCI

NOWY CYKL: ŚRODOWISKO. Środowy wieczór to nowy termin w kalendarzu twórców i miłośników poezji. Dla nich Oddział Warszawski Stowarzyszenia Pisarzy Polskich otwiera kameralną salę w Domu Literatury od strony ulicy Senatorskiej i rezerwuje ją na cotygodniowe Środowisko Poetyckie, czyli środowe spotkania z poetami i rozmowy o poezji – na początek z twórcami z kręgu Kolekcji Literackiej.
Cykl rozpocznie spotkanie z SYLWIĄ GIBASZEK, z którą rozmawiać będzie ANNA NASIŁOWSKA, 5 października 2022 (środa), godz. 18:00, Dom Literatury w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89. Więcej. Zachęcamy do aktywnego udziału.Więcej

SPOTKANIE poświęcone życiu i twórczości STEFANA SEBYŁY, poety z grupy „Kwadryga”, oficera Wojska Polskiego, zamordowanego w 1940 r. w Charkowie, w którym udział wezmą: WŁADYSŁAW SZELĄG, ANNA NASIŁOWSKA, MACIEJ RAYZAACHER, 4 października 2022 (wtorek), godz. 18:00, Dom Literatury w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89.Więcej

Warsztaty literackie w ramach WARSZAWSKIEJ SZKOŁY PISANIA – STAJNI LITERACKIEJ SPP, 27 września 2022 (wtorek), godz. 16:00, Dom Literatury w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89.

BIESIADA LITERACKA, której gośćmi będą: PIOTR KITRASIEWICZ, MARIUSZ PILIS, DOROTA PONIŃSKA, 27 września 2022 (wtorek), godz. 18:30, Dom Literatury w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89.Więcej

Serdecznie zapraszamy na kolejny spektakl z cyklu „Baśniowe Poranki w Domu Literatury w Warszawie”. 17 września 2022 roku wystąpi Muzykograj
z przedstawieniem „Instrumenty świata”.
Poniżej prezentujemy harmonogram jesiennej edycji „Baśniowych Poranków”:

· 17 września 2022 Muzykograj „Instrumenty świata”

· 8 października 2022 Muzykograj „Cztery Żywioły”

· 15 października 2022 Teatr Echa „Bajeczki z Chateczki”

· 22 października 2022 Teatrzyk Raz Dwa Trzyk „O gęsim Jaje”

· 29 października 2022 Teatrrzyk Raz Dwa Trzyk „Wesołe opowiastki o pączku wędrowniczku i sroczce, co kaszkę warzyła”

Zachęcamy do udziału w przedstawieniach dzieci w wieku od 4 do 10 lat, wraz z opiekunami. Wstęp wolny na wszystkie spektakle.

Projekt jest finansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.

ZAPRASZAMY! WSTĘP WOLNY