Fundacja Domu Literatury i Domów Pracy Twórczej istnieje od 1990 roku. Jej fundatorami są: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich (SPP), Związek Literatów Polskich (ZLP) i Polski PEN Club.

Fundacja administruje dwoma obiektami: Domem Literatury w Warszawie oraz Domem Pracy Twórczej im. Stefana Żeromskiego „Astoria”
w Zakopanem. Do niedawna Fundacja administrowała także Domem Pracy Twórczej im. Bolesława Prusa w podwarszawskich Oborach, zlikwidowanym pod koniec 2015 roku. Obiekt, w którym mieścił się Dom Pracy Twórczej, został przekazany Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego 30 listopada 2015 roku.

Dom Literatury w Warszawie mieści się w zabytkowych kamienicach przy ulicy Krakowskie Przedmieście 87/89, tuż przy Placu Zamkowym i Zamku Królewskim. Swoją siedzibę mają tu organizacje i instytucje literackie, a także Biblioteka Donacji Pisarzy Polskich, posiadająca około 70 000 woluminów.
Od blisko 70 lat Dom Literatury jest ważnym miejscem na kulturalnej mapie stolicy: to tu odbywają spotkania z najwybitniejszymi polskimi pisarzami, osobistościami świata nauki i kultury, a także czołowymi artystami scen warszawskich, recytującymi i czytającymi utwory na spotkaniach autorskich.

Dom Literatury dysponuje trzynastoma przestronnymi i gustownie urządzonymi pokojami gościnnymi, których największą atrakcją jest lokalizacja w samym sercu starej Warszawy i wspaniały widok z okien na Stare Miasto, Mariensztat, Trasę W-Z i Wisłę oraz starą Pragę i Stadion Narodowy. Nie ma drugiego takiego miejsca w stolicy, gdzie Kolumna Zygmunta zagląda wprost do okien.

Mieszcząca się na pierwszym piętrze Domu Literatury Sala Konferencyjna – jedyna w Warszawie w stylu art deco – była i jest miejscem wielu ważnych wydarzeń polskiego powojennego życia literackiego. W wyposażonej w sprzęt audiowizualny sali można także, organizować konferencje, szkolenia oraz rozmaite spotkania i uroczystości.

Na parterze i w piwnicach Domu Literatury mieści się kawiarnia i restauracja „Literatka”.

Willa „Astoria” położona jest w cichej okolicy Zakopanego, przy ul. Droga
do Białego 12, zaledwie 15 minut spacerem od centrum uzdrowiska, popularnych Krupówek i skoczni Wielka Krokiew. Mieści się w niej Dom Pracy Twórczej im. Stefana Żeromskiego, ale pokoje dostępne są przez cały rok także dla osób nie związanych ze środowiskiem literackim.

Bywają tu najwybitniejsi twórcy polskiej literatury. Właśnie podczas pobytu
w „Astorii” w 1996 roku Wisława Szymborska otrzymała wiadomość
o przyznaniu jej Nagrody Nobla. Fakt ten upamiętnia tablica pamiątkowa, która została uroczyście odsłonięta w styczniu 2014 roku. Więcej

Wielu gości podkreśla rodzinną, domową atmosferę, panującą w „Astorii”
oraz świetną kuchnię, znaną ze znakomitych potraw i domowych wypieków.

center

AKTUALNOŚCI                   ARCHIWUM

Już w najbliższą sobotę, 14 maja 2022 o godz. 11:00 zapraszamy do Domu Literatury
w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89 na drugi spektakl z cyklu Baśniowe Poranki w Domu Literatury w Warszawie, tym razem - TAŃCZY, TAŃCZY SŁOŃ Teatru Muzykograj. Będzie to koncert afrykański, na który składają się autorskie piosenki, opowieści oraz wspólne zabawy i tańce. Afrykańskie wspomnienia zaczarowane
w muzyczną podróż.
WSTĘP WOLNY
ZAPRASZAMY!


Fundacja Domu Literatury i Domów Pracy Twórczej realizuje projekt „BAŚNIOWE PORANKI W DOMU LITERATURY W WARSZAWIE”, finansowany przez m.st. Warszawa. Chcąc uatrakcyjnić okolice Starówki, poszerzamy ofertę kulturalną, adresowaną do mieszkańców dzielnicy oraz jej gości o cykliczne bezpłatne spektakle dla dzieci w sobotnie przedpołudnia. W ramach projektu odbędzie się 12 spektakli dla dzieci w wieku 4-10 lat: 6 spektakli w maju i czerwcu 2022 oraz 6 spektakli we wrześniu i październiku 2022.